Tänavakivide paigaldus algab põhjalikust planeerimisest ja lõpeb…
Tänavakivid aias on ühtaegu ilusad ja praktilised, need on kergesti hooldatavad ja kestavad kaua. Kivide valik on väga lai, ulatudes suurtest sillutusplaatidest kuni väiksemate tänava- ja äärekivideni. Erinevaid disaine, värve ja pinnaviimistlusi on seejuures kümneid.
Lisaks väljatoodud eelistele on tänavakividest sillutisel veel üks pluss: kui otsustad sillutise kuju muuta, seda laiemaks või kitsamaks teha, on see võrreldes asfaldiga palju lihtsam. Samuti on tänavakivid igati ilmastikukindlad ning kui mõnega neist peaks midagi juhtuma, saab selle hõlpsasti välja vahetada.
Aga mida teha, et sillutis kestaks kaua ja vastaks ootustele?
Võti on põhjalikus planeerimises ja õigesti paigaldamises.
Kohe vaatame, kuidas seda teha.
Pane paika plaan
Lõpptulemus on alati parem, kui sul on olemas plaan nii joonise kui tegevuskava kujul. Plaani koostamiseks on kolm võimalust:
1) teed selle ise;
2) kasutad maastikuarhitekti abi;
3) küsid nõu Bendersi spetsialistilt.
Koosta plaan ise
Kui saad plaani koostamisega ise hakkama, alusta inspiratsiooni kogumist näiteks Pinterestist või meie tänavakivide lehelt, kus on ära toodud palju erinevaid disaine ja mustreid.
Kivide valimisel mõtle ka sellele, kui suurt koormust sillutis taluma peab. Kas soovid sillutada aiatee, garaaži sissesõidu või peavad kivid taluma veelgi tihedamat liiklust? Mida suurem koormus, seda paksemad peaksid tänavakivid olema.
Võta appi maastikuarhitekt
Võime sulle jagada mitme hea maastikuarhitekti kontakti, kellega koos oleme sillutanud palju ägedaid koduaedu, Noblessneri kvartali jpm. Maastikuarhitekt kuulab sinu soovid ja mõtted ära, teeb pakkumise ning seejärel joonise, kus on valitud ka konkreetsed kivide mudelid.
Konsulteeri meie spetsialistiga
Konsultatsioon leiab aset telefoni teel. Meie inimene kuulab su soovid ja vajadused ära ning saadab pärast kõnet kivide pildid ja hinnapakkumise meilile. Võimalik on teha ka võrdlev pakkumine.
Planeerimise käigus tuleks kindlasti teha ka joonis sillutise alla jäävatest trassidest ja kommunikatsioonidest.
Kui soovid tänavakivide vahele paigutada valguskive või sõidutee valgustust, siis tuleks ka see praegu läbi mõelda ja planeerida vastavad tööd.
Kuidas käib tänavakivide paigaldus?
Kui kivid ja lahendus on välja valitud, saad otsida professionaalse paigaldaja (küsi meie käest soovitusi) või ehitada sillutise oma kätega valmis. Tänavakivide paigaldus ei ole üleliia keeruline, anname sulle selleks täpsed juhised.
Enne veel, kui juhiste juurde asume, viimane soovitus: ära hoia ettevalmistustöödelt aega kokku ega tee neid ülejala. Ainult nii saad parima lõpptulemuse.
1. Sillutise ala mahamärkimine
Märgista ära tulevase sillutise asukoht ja mõõda ära selle pindala. Nüüd võta labidas ja vaata, kui sügavale ulatub mullakiht, sest see tuleb tervenisti eemaldada. Kui on teada, kui sügavalt pinnas eemaldada tuleb, saad välja arvutada ligikaudse täitematerjali koguse. Arvesta, et killustikukihi tihendamisel võib selle maht väheneda keskmiselt 30%.
2. Pinnase koorimine
Pinnas tuleb koorida sillutuskihi, paigalduskihi, aluskihi ja kui tegemist on autode sõidetava alaga, siis ka tugikihi sügavuselt. Aiatee või muu hooviala korral on selleks 150–400 mm ja autosõiduala korral 250–400 mm. Arvesta, et dreeniva (vett läbi laskva) kihi lõplik paksus sõltub pinnase erisustest ning võib olla soovituslikust sügavam.
Eemaldada tuleb kõik kõdunevad ja vajumist põhjustavad materjalid nagu puujuured, saepuru turvas, muld ja ehituspraht. Savipinnas ei ole samuti lubatud, kuna põhjustab külmakerkeid.
3. Märknööri paigaldamine
Nöör tuleb kinnitada vaiadega ümber sillutusala välisservade, sisse peab arvestama ka äärekivide alla jääva ala. Nööri kõrguseks peaks olema sillutise lõplik kõrgus. Arvesta ka kaldega, soovitatavalt majast eemale ja vee äravoolu suunas, mida võiks meetri kohta olla vähemalt 10 mm (lähtudes pinnase erisusest võib langus olla suurem).
4. Sillutise tugikihi täitmine
Järgnev sõltub sellest, kas tegemist on autoga sõidetava või autovaba alaga. Esimesel juhul vajab sillutis kaht, teisel juhul üht killustikukihti, kummalgi erinev fraktsioon. Autoga sõidetavale alale läheb esimese kihina killustik fraktsiooniga 32–64 mm. Pärast iga kihi paigaldamist (kihi paksus 100–200 cm), tuleb see tihendada. Selleks rendi vähemalt 350 kg plaattihendaja.
Nüüd, enne kui läheme peenema fraktsiooniga killustikukihi juurde, on vaja paigaldada äärekivid. See on väga tähtis töö.
5. Äärekivide paigaldamine
Kontrolli, et nöör oleks õiges kohas ja õigel kõrgusel.
Kui rajad sillutist, mis ei ole autodele mõeldud, siis sul alumist killustikukihti paigaldatud ei ole ja sa pead alustama äärekivile süvise rajamisest. Äärekivi alla peaks minema umbes 150–400 mm killustikku fraktsiooniga 16–32 mm, mis on vaja plaattihendajaga ära tihendada (selleks ajaks eemalda korraks nöör).
Pane nöör tagasi ja valmista ette betoon. Kui tellid betooni, siis läheb vaja poolkuiva betooni B10 või B15, kui segad ise, peaks segu koosnema 4 osast peenest killustikust, 3 osast liivast ja 2 osast tsemendist. Segu peaks olema parajalt paks ega tohiks voolata.
Kinnita äärekivid 2–3 cm paksuse segukihiga alt, välis- ja veidi ka siseküljelt. Lase paar päeva kivistuda.
6. Teise killustikukihi laotamine
Kui betoon on kivistunud, saad autosõiduala puhul maha laotada teise, autovaba ala puhul esimese s.o peenema fraktsiooniga killustikukihi.
Kui mõtled, et milleks seda kõike vaja on, siis õigesti tehtud killustikust ja liivast koosnevad dreenivad kihid peavad sillutise paigal, aitavad ära juhtida liigse sademevee ja hoiavad ära talvised külmakerked.
7. Geotekstiili paigaldamine (juhul, kui kasutad liiva)
Geotekstiili vajadus sõltub sellest, kas tänavakivide paigaldus toimub liivale või killustiku sõelmetele ehk kiviliivale. Viimasel juhul geotekstiili vaja ei lähe.
Kui paned aga kivid liiva abil paika, siis aitab geotekstiil aitab ära hoida liiva vajumise killustikukihi sisse. Nii on ka pika aja pärast sillutise pind ühtlane ja ilma rööbasteta.
Järjest enam tänavakive paigaldatakse aga justnimelt sõelutud kiviliivale. Sellel on liiva ees mitmeid eeliseid.
1) Kiviliiv ei meeldi sipelgatele. Sipelgad kipuvad liiva minema tassima ja see on tõsine probleem. Võib arvata, et need väiksed tegelased ei suuda kuigi suurt pahandust korraldada, aga suudavad ikka küll.
2) Vihmavesi ei uhu kiviliiva ära.
3) Sillutis püsib paremini paigas.
8. Liiva või killustikusõelmete laotamine
Selle kihi paksus peaks olema 30–50 mm. Selleks võib kasutada liiva fraktsiooniga 0–5 või killustikusõelmeid (kiviliiv 1-4 mm).
NB! Peenema fraktsiooni, kui 1–4 mm puhul (sisaldab tuhka) jääb kiviliivakiht liiga kokku ega lase enam piisavalt suures mahus vett läbi.
Selleks, et kiht saaks võimalikult ühtlane, paigalda ala äärtesse tasanduslatid ja torud nagu ülaloleval joonisel näha. Nende abil saad pinna siledaks tõmmata.
Nüüd eemalda need, täida torudest jäänud vaod ja töötle pind 80–100 kg plaattihendajaga.
9. Tänavakivide paigaldus
Liiva või kiviliiva sillutisele ja vuukidesse laiali ajamiseks kasuta harja.
Liiv peab olema kuiv ja peene teraga, see seob kivid ega lase neil paigast liikuda. Liiva sees ei tohi olla mullaosakesi, muidu on muru või sammal varsti platsis. Bendersi vuugiliivaga seda ei juhtu.
Jäta sillutisele õhuke liivakiht, et vältida järgmises, pinnase tihendamise etapis sillutise vigastamist.
10. Vuugivahede täitmine liivaga
Liiva või kiviliiva sillutisele ja vuukidesse laiali ajamiseks kasuta harja.
Liiv peab olema kuiv ja peene teraga, see seob kivid ega lase neil paigast liikuda. Liiva sees ei tohi olla mullaosakesi, muidu on muru või sammal varsti platsis. Bendersi vuugiliivaga seda ei juhtu.
Jäta sillutisele õhuke liivakiht, et vältida järgmises, pinnase tihendamise etapis sillutise vigastamist.
11. Sillutise tihendamine plaattihendajaga
Seda on vaja selleks, et sillutis oleks jäik ja kindlalt paigas. Seekord paigalda tihendajale alla kummimatt, et uhiuued tänavakivid kahjustada ei saaks. Kasuta tihendajat kuni 100 kg.
Väga värskete sillutuskivide puhul (2–3 nädalat pärast kivide tootmist) hoidu sillutise pinna tihendamisest, vastasel juhul riskid kivide pealispinna purunemise ja maha koorumisega. Nende tootmiskuupäeva saad kontrollida kaubaalusel olevalt sildilt.
12. Vuukide teistkordne liivaga täitmine
Tänavakivide ala on peaaegu valmis. Kanna harjaga viimane kiht vuugiliiva sillutisele ja kui kõik vuugid on korralikult täidetud, eemalda kivide pinnalt üleliigne liiv. Kasuta veelkord kummimatiga tihendajat, seekord peab tihendaja raskus jääma vahemikku 30–60 kg.
Bendersi tänavakivide paigaldusjuhendi leiad dokumentide lehelt.
Jätsime artikli pealkirjas otsad lahti ega öelnud välja, millega tänavakivide paigaldus lõpeb. Õige vastus on: ilusa sillutisega muidugi!
Liitu uudiskirjaga
[instagram-feed]